0096896128901

در حال حاضر تقاضا برای کار پزشکی در عمان رو به افزایش کمی باشد و دلیل آن نیاز دولت عمان به پزشکان و کادر درمان می‌باشد. به‌طور کل پزشکان برای کار در عمان باید حداقل ۳ سال سابقه کار داشته و در آزمون پرومتریک عمان قبول شوند؛ و پس از آن وارد مرحله ارزیابی مدارک و دیتافلوی و مصاحبه در عمان می‌شوند. به‌طور کل حقوق پزشکان عمومی در عمان ماهانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ ریال عمان است و حقوق پزشکان متخصص بسته به تخصص آنان بین ۲۱۰۰ تا ۴۰۰۰ ریال عمان. مهاجرت به عمان برای پزشکان عمدتاً از طریق ویزای کار عمان می‌باشد.

 

شرایط استخدام پزشک در عمان

مهاجرت پزشکی

 •  سابقه کار لازم برای استخدام پزشکان در عمان : داشتن حداقل ۳ سال سابقه کاری مرتبط. بدیهی است داشتن سابقه کار بیشتر شانس پذیرش را بالا می‌برد
 • سطح زبان لازم برای کار پزشکی در عمان : تسلط به زبان انگلیسی در حد آیلتس ۵/۵ (نیاز به ارائه مدرک زبان نیست)
 • حداکثر سن برای ویزای کار پزشکی در عمان : به‌طور کل برای گرفتن ویزای کار عمان عموماً محدودیت سنی وجود ندارد اما بهترین سن برای پزشکان عمومی تا ۴۵ سال و پزشکان متخصص تا ۵۵ سال و در برخی تخصص‌ها تا ۶۰ سال نیز قابل‌قبول است.
 • قبولی در آزمون پرومتریک: پس از برآورده کردن شرایط اولیه ویزای کار عمان، شما باید خود را برای آزمون پرومتریک آماده کنید؛ بنابراین اکثر متقاضیان گروه پزشکی و پیراپزشکی مانند دندان‌پزشکان، پرستاران، پزشکان عمومی، پزشکان متخصص و ماماها و… باید معادل‌سازی مدارک خود را جهت کار در عمان انجام داده و امتحان پرومتریک عمان را قبول شوند.
 • اخذ دعوت نامه :درواقع شما جهت اخذ ویزای کار در عمان نیاز به گرفتن دعوت‌نامه از طرف کارفرمای عمانی دارید. این دعوت‌نامه به‌منزله دریافت مجوز کار در عمان می‌باشد. چنانچه پزشک هستید باید بدانید که داشتن تخصص پزشکی می‌تواند شرایط کاریابی در عمان را برای شما تسهیل کند.

در اینجا شرایط کار پزشکان ایرانی در عمان برای متقاضیان عزیز به‌صورت خلاصه ذکر شد. در ادامه مقاله به توضیح مراحل استخدام پزشکان در کشور عمان و مهاجرت پزشک به عمان ۲۰۲۱ خواهیم پرداخت.

مراحل استخدام پزشک در عمان

مهاجرت پزشکی

توجه داشته باشید برای کار در عمان به‌عنوان پزشک شما می‌بایست این ۳ مرحله را به پایان برسانید:

 1. قبولی در امتحان پرو متریک (Prometric exam in Oman): برای کار در کلینیک‌های عمان (در معدودی از موارد) این نمره ۵۰ از ۱۰۰ قابل‌قبول است و برای کار در بیمارستان‌های عمان عملاً نمره ۶۰ به بالا از ۱۰۰ را باید دریافت کنید
 2.  ارزیابی مدارک (Dataflow): پس از قبولی آزمون پرومتریک عمان وارد مرحله بعد می‌شوید که ارزیابی و اسس کلیه مدارک شما است.
 3. مصاحبه (job interview in oman): درنهایت وارد مرحله نهایی یعنی مصاحبه می‌شوید. پزشکان برای استخدام و کار در عمان، نیاز به انجام مصاحبه(وایوا) دارند که این مصاحبه در ابتدا در وزارت صحه (وزارت بهداشت عمان) و سپس با کارفرما صورت میگیرد.
  اگر کارفرما درخواست مصاحبه حضوری داشت پزشکان موظف‌ هستند تا در اسرع وقت خود را به عمان رسانده و در این مصاحبه شرکت نمایند (البته ممکن است مصاحبه حضوری با کارفرما در مواردی از پروسه کار حذف شود و فقط رزومه ملاک باشد) برای انجام این مصاحبه تنها به یک ویزای توریستی کوتاه مدت نیاز دارید.

در ادامه به توضیح دو مرحله‌ی لازم برای اخذ ویزای کار پزشکان در عمان یعنی پرومتریک و دیتا فلو می‌پردازیم.

آزمون پرومتریک عمان چیست؟

مهاجرت پزشکی

آزمون پرومتریک برای تعیین صلاحیت حرفه‌ای مشاغل مختلف ایجادشده و در حال حاضر در بیش از ۱۶۰ کشور جهان در حال اجرا می‌باشد؛ بنابراین کلیه پزشکان متقاضی کار در عمان باید در این ازمون شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند. متقاضیان ایرانی این آزمون را باید در عمان بگذارنند. 

مدت زمان این آزمون حدود ۲ الی ۲.۵ ساعت و دارای ۱۰۰ سؤال چهارگزینه‌ای با منابع مشخص می‌باشد. کلیه پرستاران و پزشکان جویای کار در عمان پس از مطالعه منابع مشخص شده (موارد درسی دوران تحصیل) در آن شرکت خواهند کرد و در صورت قبولی و انجام سایر مراحل در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مشغول به کار خواهند شد، در غیر اینصورت میتوانید تا سالی سه بار در این آزمون شرکت نمایید.

برای کار در کلینیک‌ها (در معدودی از موارد) نمره قبولی در آزمون پرومتریک ۵۰ از ۱۰۰ قابل‌قبول است ولی برای بیمارستان‌ها عملاً نمره ۶۰ به بالا  را باید دریافت کنید.

معادل‌سازی مدرک پزشکان در عمان 

مهاجرت پزشکی

آیا برای کار در عمان باید مدرک پزشکی را معادل‌سازی کرد؟  آیا قبولی در آزمون پرومتریک عمان ضروری است؟ 

پاسخ مثبت است.کلیه متقاضیان کار در عمان باید به غیر از معادل‌سازی مدارک خود، در آزمون‌ پرومتریک نیز شرکت کنند. آزمون پرومتریک عمان، در کشورهای مختلفی همچون ترکیه، امارات، هند، کشورهای اروپایی و مالزی برگزار می‌شود و شما می‌توانید در صورت قبول نشدن مجدد در این آزمون شرکت کنید. این آزمون در هفته چند مرتبه به‌جز ایام تعطیل برگزار می‌شود و شما می‌توانید حداکثر یک هفته قبل از برگزاری آن ثبت‌نام کنید. به همراه داشتن مدارک هویتی و پاسپورت امضاءشده در محل برگزاری آزمون ضروری است.

دیتا فلوی عمان چیست؟

مهاجرت پزشکی

برای استخدام پزشک در عمان در سال ۲۰۲۱ نیاز است مدارک آنان ارزیابی شود . مرحله ارزیابی مدرک پزشکان در عمان، دیتافلو نام دارد در حقیقت شرط دیگر کار و استخدام پزشک در عمان این است که کلیه مدارک تحصیلی، مدارک بیمه‌، سوابق شغلی، پروانه دائم مطب، پروانه طبابت و سایر اطلاعات مربوط به رزومه کاری پزشکان ارزیابی و بررسی شود. این ارزیابی مدرک، دیتا فلو و اسس مدارک (assessment) گفته می‌شود.

آیا نیاز است مدرک پزشکان در عمان ارزیابی شود؟ یا به عبارتی آیا دیتا فلوی عمان ضروری است؟ پاسخ مثبت است

به طور معمول مراحل پذیرش پزشک و پرستار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی عمان بدین گونه است که شما پس از قبولی در آزمون پرومتریک عمان وارد بخش دیتا فلو (Assessment)  خواهید شد، این تائیدیه توسط سازمان OMSQ می‌باشد که در راستای ارزیابی مدارک تحصیلی و کاری افراد متقاضی کار در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های عمان صادر می‌گردد، البته شما میتوانید در ابتدا  وارد مرحله دیتا فلو در کشور عمان شوید و پس از آن در امتحان پرومتریک عمان  (Prometric) شرکت نمایید.

در ادامه استخدام پزشک در عمان و هزینه دیتا فلوی عمان  و پرومتریک ذکر شده است .

هزینه‌ آزمون پرومتریک عمان و دیتا فلو

مهاجرت پزشکی

هزینه آزمون پرومتریک عمان: همان‌طور که در مطالب قبلی گفتیم شرایط کار پزشکان در عمان به‌گونه‌ای است که شما باید حتماً در آزمون پرومتریک عمان شرکت کرده و در آن قبول شوید. هزینه آن برای رشته‌ها و مشاغل مختلف کمی متفاوت میباشد، به‌عنوان‌مثال ممکن است تکنسین‌ها ۱۷۵ دلار و پزشکان با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت باشد. به عنوان مثال هزینه آزمون پرومتریک عمان برای یک پزشک متخصص زنان و زایمان حدوداً ۳۳۰ دلار(یا ۱۳۷ ریال عمان) است. پس از قبولی در این آزمون بر اساس شرایط کاری پزشکان و پرستاران در عمان آن‌ها باید مدارک خود را برای ارزیابی ارسال کنند.

هزینه دیتا فلوی عمان: هزینه ارزشیابی مدارک تحصیلی و کاری یا همان دیتا فلو برای گروه های مختلف متفاوت میباشد، به طور مثال برای همان متخصص زنان که گفته شد حدود ۲۰۰ دلار میباشد و هزینه دیتا فلوی عمان برای پرستاران  ۴۴ دلار خواهد بود.

هزینه مصاحبه وزارت بهداشت کشور عمان:نیز بسته به رشته‌ای که دارید متفاوت است مثلا برای همان متخصص زنان و زایمان که در مراحل قبلی ذکر شد حدود ۱۰۰ ریال عمان یا ۲۵۰ دلار میباشد.

 در نظر داشته باشید که شما جدا از هزینه‌های آزمون پرومتریک که گفته شد هزینه‌های جانبی مانند هزینه سفر به عمان برای آزمون و مصاحبه را دارید.

مدت زمان اخذ ویزای کاری عمان توسط کاریابی

مهاجرت پزشکی

این پروسه به‌طورمعمول ۴ الی ۶ ماه زمان می‌برد اما در حال حاضر با توجه به شرایط کرونا ممکن است این روند کمی بیشتر طول بکشد.

مدارک موردنیاز برای استخدام پزشکان در عمان

مهاجرت پزشکی

در ذیل لیست مدارک مورد نیاز برای استخدام پزشک در عمان ذکر شده است :

لیست مدارک مورد نیاز برای کار پزشکان در عمان ۱۴۰۰

 داشتن پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما

داشتن گذرنامه دارای اعتبار

 ارائه مدارک هویتی

 داشتن گواهی سلامت

 ارائه قرارداد کاری

 نامه سوابق کاری

 مدارک تحصیلی(دانشنامه و ریزنمرات)

 ارائه عکس با استانداردهای لازم

پروانه دائم

پروانه مطب

عدم سوپیشینه

 

 

 

 

 

لیست پزشکان مورد نیاز عمان

مهاجرت پزشکی

در بین لیست مشاغل موردنیاز در عمان شغل پزشکی جزو بهترین مشاغل جهت اخذ ویزای کار این کشور می‌باشد. علاوه بر این کلیه پزشکان متخصص در رشته‌هایی همچون متخصص زنان، متخصص پوست، مو و زیبایی، متخصص اطفال، متخصص قلب و عروق و … نیز موردنیاز کشور عمان بوده و متخصصان نیز می‌توانند برای اخذ ویزای کار عمان اقدام کنند..

برخی از مشاغل گروه پزشکی و پیراپزشکی همچون؛ مامایی، پرستاری نیز امکان کار در عمان را دارند چراکه این رشته‌ها هم در حال حاضر موردنیاز کشور عمان است.

در جدول زیر لیست پزشکان موردنیاز کشور عمان آورده شده است:

لیست پزشکان مورد نیاز کشور عمان ۱۴۰۰

 •  متخصصین چشم
 • متخصصین قلب
 •   متخصصین ارتوپد
 •   متخصص ارتودنسی
 • متخصصین زنان و زایمان (ترجیحاً پزشکان خانم)
 •  متخصص پوست (اولویت باسابقه کار در مراکز کاشت مو)
 •  متخصص اطفال
 •  سایر تخصص ها 
 • جراح مغز و اعصاب
 • پزشکان عمومی 
 •  سایر رشته های گروه پزشکی پیراپزشکی مانند ماماها ,پرستاران , رادیولوژیست ها

 

 

کلینیک ایرانی در عمان

مهاجرت پزشکی

متخصصان و پزشکان ایرانی از سطح سواد بالایی برخوردار هستند و بسیاری از مردم عمان از پزشکان ایرانی در عمان راضی و خوشنود هستند و همین مسئله موجب افزایش تعداد کلینیک‌های ایرانی در عمان و استفاده از نیروهای پزشکی ایرانی و خارجی در کشور عمان گشته است.

یکی از کلینیک‌های ایرانی در عمان IDC Iranian Dental Center  است که درزمینهٔ دندان‌پزشکی در عمان تأسیس‌شده و درآمد بسیار بالایی نیز دارد. کلینیک Iranian Medical Center   از دیگر کلینیک‌های ایرانی در عمان است. در ادامه به استخدام پزشک در عمان و حقوق می پردازیم.

استخدام پزشک ایرانی در عمان

مهاجرت پزشکی

در ادامه به مقایسه وضعیت کار پزشک عمومی در عمان و کار پزشکان متخصص در عمان خواهیم پرداخت:

مراکز درمانی در کشور عمان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. تا حدودی در برخی موارد حقوق و مزایای کادر درمانی در بیمارستان‌های دولتی، می‌تواند نسبت به بیمارستان‌های خصوصی بیشتر باشد، ازاین‌رو می‌توان گفت استخدام پزشک عمومی در عمان برای فعالیت در بیمارستان دولتی همراه با حقوق بیشتر خواهد بود (البته پرداختی بیشتر در بیمارستان‌های دولتی عمان همیشگی نیست و بسته به نوع فعالیت مرکز درمانی متفاوت است).

در واقع استخدام پزشک متخصص در عمان برای مراکز درمانی خصوصی غیرتخصصی، می‌تواند حقوق کمتری در برداشته باشد. البته قطعاً شرایط کار، حقوق و مزایای پزشکان در مراکز خصوصی بسته به نوع فعالیت آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود.

اما این مسئله به این معنا نیست که الزاماً استخدام پزشک در عمان برای مراکز بزرگ و یا بیمارستان‌هایی با تعداد تخت بیشتر می‌تواند مزایای بیشتری را برای پزشک به همراه داشته باشد، چرا که به‌عنوان‌مثال بعضی کلینیک‌های تخصصی (مثل جراحی زیبایی) درآمد بالایی خواهند داشت. به‌طور خلاصه می توان گفت تخصص پزشک و نوع فعالیت مرکز درمانی در عمان، ملاک میزان دستمزد پزشک در عمان خواهد بود.

حقوق پزشکان در عمان

مهاجرت پزشکی

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که پزشکان ایرانی را ترغیب به استخدام در کشور عمان نموده است، کسب حقوق و درآمد پزشک در عمان است.

دستمزد پزشکان در عمان بسته به حوزه و محل کار پزشکان متفاوت است؛ اما به‌طورکلی درآمد پزشکان در عمان می‌تواند معادل ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ ریال عمان برای پزشکان عمومی و حقوقی بین ۱۸۰۰ تا ۲۵۰۰ ریا عمان برای متخصصین در این کشور باشد.

به‌طور کل میانگین حقوق پزشکان در عمان (Average salary for Doctor in Oman ) به شرح ذیل است:

میانگین حقوق پزشکان در عمان ۱۴۰۰

حقوق و درآمد پزشک عمومی در عمان  ماهانه از ۱۰۰۰ ریال تا ۱۲۰۰ ریال عمان

حقوق و درآمد پزشک متخصص در عمان درزمینه‌ی اطفال و بیهوشی از ۱۸۰۰ ریال تا ۲۱۰۰ ریال

 حقوق و درآمد پزشک متخصص در عمان در رشته ارتوپدی، چشم، قلب و گوارش از ۲۱۰۰ ریال تا ۲۵۰۰ ریال

 حقوق و درآمد پزشک متخصص زنان و زایمان در عمان از ۲۲۰۰ ریال تا ۳۰۰۰ ریال البته در مواردی (بسیار محدود) در مقطع فوق تخصص یا با داشتن رزومه کاری قوی تا حدود ۴۰۰۰ ریال نیز پرداخت می‌شود.

حقوق و درآمد پزشک متخصص پوست در عمان از ۲۲۰۰ ریال تا ۳۰۰۰ ریال البته اگر درزمینهٔ کاشت مو تخصص و سابقه داشته باشد این حقوق به‌راحتی تا ۴۰۰۰ ریال می‌رسد.

حقوق و درآمد دندانپزشک در عمان از ۱۵۰۰ ریال تا ۲۲۰۰ ریال

 

از دیگر مزایای استخدام پزشک در عمان دریافت مبلغی از حدود ۵۰ الی ۲۰۰ ریال برای بهره‌مندی از امکانات رفاهی است. برخی از پزشکان پس از استخدام می‌توانند به صورت رایگان از وسایل حمل‌ونقل استفاده کنند؛ اما تمامی این مزایا در صورتی برای پزشک فراهم می‌شود که قابلیت‌هایی که کارفرما انتظار دارد را داشته باشد.

سطح زبان موردنیاز برای استخدام پزشک در عمان

مهاجرت پزشکی

یکی از مهم‌ترین شرایط استخدام پزشک در عمان تسلط به زبان انگلیسی است

نکته مهم: برای استخدام پزشکان در عمان نیاز به ارائه مدرک زبان نیاز نیست؛ اما باید به زبان در حد آیلتس ۵.۵ مسلط بود به این معنی که حداقل نمره زبان برای ویزای کار پزشکی در عمان در حد آیلتس ۵.۵ است. بدیهی است که نمره بالاتر شانس بیشتری به متقاضی برای کار در عمان می‌دهد

مصاحبه کارفرما برای استخدام پزشک در عمان

مهاجرت پزشکی

سؤالی که شاید برای پزشکانی که قصد مهاجرت به عمان را دارند پیش آید این است که مصاحبه‌های پیش از استخدام پزشک در عمان حضوری است یا غیرحضوری؟

در حقیقت بسته به کارفرما، نوع مرکز درمانی در عمان و رزومه فرد متفاوت است برخی از مراکز درمانی، پیش از استخدام پزشک در عمان اقدام به انجام مصاحبه اینترنتی می‌نمایند که در این مصاحبه مشخص می‌شود که آیا پزشک آمادگی لازم را برای آغاز فعالیت پزشکی در این کشور دارد یا خیر. مسلماً داشتن مصاحبه خوب می‌تواند تأثیر بسزایی در آینده شغلی پزشک داشته باشد. 

البته برخی دیگر از کارفرمایان عمانی و مراکز درمانی ترجیح می‌دهند مصاحبه به صورت حضوری صورت پذیرد. ازاین ‌رو پزشک را برای انجام مصاحبه به این کشور دعوت می‌کنند؛ اما عموماً در صورت داشتن سابقه کار قوی نیاز به داشتن مصاحبه حضوری با کارفرما نیست.

آیا می‌توان در ویزای کار عمان خانواده را همراه برد؟

مهاجرت پزشکی

 • آیا می‌توان در ویزای کار عمان خانواده را همراه برد ؟
 • ویزای همراه عمان یا الحاق خانواده عمان (Family Joining Visa Oman) به چه صورت است؟

پاسخ مثبت است. متقاضیان کار در عمان  می توانند  که افراد خانواده خود (همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال) را به این کشور آورده و زندگی کنند (به‌شرط آنکه حقوق آن‌ها حدوداً بالای ۵۰۰ ریال عمان باشد). بنابراین متقاضی  اصلی باید اثبات کند  از تمکن مالی خوبی برای  هزینه‌های خود و خانواده اش در کشور عمان برخوردار است.

البته باید دقت داشت هزینه‌های زندگی در عمان (cost of living in Oman) نسبتا  بالاست . در مورد ویزای همراه عمان، پیشنهاد موسسه مهاجرتی جام جم این است که از همان ابتدا کاریابی ، برای شما و همسرتان به طور هم زمان صورت پذیرد. این روش برای شما درنهایت مقرون به صرفه تر  و سریع‌تر خواهد بود، زیرا هر دو نفر از همان ابتدا دارای ویزای کار عمان هستند.

ثبت شرکت قانونی در عمان

آدرس ارتباطی ما

آدرس دفتر : عمان ، مسقط ، معبیله ، پشت هایپر مارکت نستو

تلفن عمان : 0096896128901

اینستاگرام : arman_immigration_oman

ایمیل : info[at]armanimmigration[dot]com

در خبرنامه سایت عضو شوید

با وارد کردن ایمیل خود اولین نفری باشید که از اخبار و رویدادهای ما با خبر می شوید