0096896128901
بهترین راه مهاجرت به عمان

جمعه 10 دی 1400

کار در عمان، شرایط مهاجرت به عمان، شرایط اخذ ویزای کار در عمان و قوانین مهاجرت به عمان و همچنین اخذ اقامت عمان از طریق کار در این مقاله مورد تحلیل علمی قرار می گیرد. گاهی اوقات ممکن افراد به مهاجرت کاری به عمان فکر کنند، اما با سوالاتی مواجه می شوند از جمله اینکه: شرایط کار در عمان چگونه است؟ کشور عمان برای کار و زندگی مناسب است؟

کار در عمان و شرایط عمومی آن

در ابتدای بحث کار در عمان لازم است که در خصوص این کشور توضیحات اولیه ای ارائه گردد. کشور عمان که در خاورمیانه واقع شده است یکی از کشورهای حوزه عربستان می باشد که نام عربی آن نیز سلطنته عمان می باشد. پایتخت این کشور، شهر مسقط است که دریای عرب از قسمت خاوری و دریای عمان از قسمت شمال به آن وصل می شود. همچنین کشور عمان از ناحیه جنوب با کشور یمن و از ناحیه غربی با کشور امارات و کشور عربستان همسایه می باشد. این کشور از طریق دریا با کشور ایران نیز هم مرز می باشد. زبان رسمی این کشور عربی است و البته زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم در این بسیار رایج می باشد. نوع حکومت کشور عمان، سلطنتی مطلق است. مساحت کشور عمان حدود 500،309 کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود  4،577،000 نفر می باشد.

در نهایت واحد پول این کشور نیز ریال عمان است. همانطور که می دانید در سال های اخیر در خصوص کار در کشور عمان زمزمه های بسیاری به گوش می رسد، از نظر اینکه کار در این کشور دارای شرایط مطلوبی است و اکثر افراد به فکر اقامت در عمان از طریق کار انداخته است. اما نکته خیلی مهم این است که افراد متخصصی که به فکر کار در این کشور هستند می بایست ابتدا شرایط کار در کشورهای دیگر را با شرایط مهاجرت به عمان از طریق کار بررسی نموده و با اطلاعات کامل اقدام به مهاجرت کاری به این کشور نمایند.

کار در عمان و نرخ بیکاری در آن

از جمله موارد بسیار مهم در خصوص مهاجرت عمان و کار در عمان، آگاهی از نرخ بیکاری در این کشور است. آمار نرخ بیکاری در این کشور در سال های اخیر پایین بوده است و همین دلیل سبب شده است که متقاضیان زیادی قصد اقدام برای این کشور را داشته باشند. در سال 2010 نرخ بیکاری در عمان تقریبا زیر 5 درصد بود و این روند نزولی ادامه پیدا کرد تا سال 2018 که به حدود 3 درصد رسید. بنابراین از نظر نرخ بیکاری کشور عمان برای کار میتواند مناسب باشد، اما این نکته مثبت بیشتر برای افراد عمانی مناسب است، زیرا همیشه برای افراد غیر عمانی شرایط ورود به کشور از طریق کار راحت و سهل نخواهد بود. 

کار در عمان و ویزای کاری عمان

کار در عمان مستلزم اخذ ویزای کاری می باشد. افرادی که خواهان اخذ این ویزا می باشند می توانند با رعایت شرایط خاصی به آن دست پیدا کنند. اما اخذ این ویزا به راحتی صورت نمی گیرد و افراد و متقاضیان در صورت عدم دریافت پیشنهاد شغلی از این کشو موفق به اخذ این ویزا نخواهند شد. از مهم ترین عوامل اخذ ویزای کاری عمان، داشتن یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای عمانی یا یک کمپانی عمانی است. متقاضیان برای اخذ این دعوتنامه باید از طریق ارسال مدارک و رزومه خود به صورت ایمیل و ذکر شرایط خود و اثبات این نکته که یک کارگر متخصص و ماهر هستند بتوانند کارفرما را متقاعد کنند که برای آن ها دعوتنامه و پیشنهاد کاری صادر نمایند. کارفرمایان نیز باید از اداره کار و اداره پلیس کشور سلطنتی عمان تایید دعوتنامه شغلی را دریافت نمایند تا بتوانند یک شخص غیر عمانی را استخدام نمایند. از جمله شرایط مهمی که افراد و متقاضیان کار باید داشته باشند، داشتن سن بین 21 سال تا نهایت سن 60 سال و تسلط به زبان عربی یا زبا انگلیسی است. عمان سیاست های انعطاف پذیری برای استخدام نیروی کار خارجی دارد. قوانین و ظوابطی که در خصوص استخدام افراد در کشور عمان اعمال می شود دارای محدودیت های زیادی است که برای افراد غیر عمانی ایجاد میکند. دلیل این قوانین سخت این است که در وهله اول کارمندان و نیروی کار عمانی را استخدام نمایند. در شرکت های خصوصی در این کشور قوانین مهم کار، امور اجتماعی و قانون اساسی مورد توجه فراوان قرار می گیرد.

کار در عمان و بررسی ویزای همراه

متقاضیان کار در عمان بعضا متاهل هستند و قصد دارند هنگامی که به کشور عمان برای کار سفر می کنند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشند. در این خصوص لازم به ذکر است که این امکان وجود دارد که متقاضیان بتوانند به موازات درخواست ویزای کاری عمان برای خود برای همراهان خود نیز درخواست ویزا نمایند. اما استثنایی که وجود دارد این است که فرزندان تا سن 21 سال می توانند به عنوان همراه روی پرونده پدر و مادر خود قرار بگیرند. مسئله بسیار مهم این است که شخص متقاضی باید توانند اثبات نماید که شغل و درآمد او در این کشور ماهیانه حدود 300 ریال عمان می باشد و این مبلغ برای پرداخت هزینه های همراهان او کفایت می کند. همچنین باید یک اجاره نامه ارائه نماید که ثابت کند که یک خانه در این کشور دارد و این اجاره نامه می تواند یا به نام کارفرمای او باشد و یا به نام خود شخص متقاضی. متقاضی همچنین باید یا از حساب ماهیانه و حقوق و دستمزد خود پرینت ارائه دهد و یا از گردش حساب 6 ماهه خود. نکته اینجاست که همراه شخص متقاضی در این کشور اجازه کار ندارد.

کار در عمان و میزان حقوق در عمان

در خصوص کار در عمان مسئله مهم دیگری که وجود دارد میزان حقوق دریافتی است که یک کارمند می تواند داشته باشد. لازم است بدانید که واحد پول کشور عمان ریال است و بعد از دینار کویت، ریال عمان با ارزش ترین پول دنیا قلمداد شده استکه این نکته باعث شده است که کشور عمان برای کار مورد توجه قرار گیرد. هر ریال عمان معادل حدود 35 الی 38 هزار تومان می باشد که تقریبا 2 و نیم برابر دلار آمریکا است. درآمد و حقوق یک کارمند معمولی حدود 300 الی 350 ریال در ماه می باشد. اما نکته بسیار مهم این است که در مقابل اینکه واحد پول این کشور دارای ارزش بالایی است اما هزینه های زندگی نیز بسیار بالا می باشد و زندگی برای افراد غیر عمانی اصلا ساده و ارزان نخواهد بود و اینکه این کشور اقامت را به افراد غیر عمانی به راحتی اعطا نمی نماید همچنین سطح کیفیت زندگی نیز به نسبت کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش، سوئیس، دانمارک و… چندان بالا نمی باشد. در جدول زیر به صورت میانگین حقوق و درآمدی که در مشاغل مختلف به صورت سالانه می توان به دست آورد ذکر شده است تا درک بهتری از شرایط کشور عمان برای کار و زندگی داشته باشیم.

مشاغل دلار آمریکا (سالانه) ریال عمان (سالانه)
حسابداری  37,073 دلار آمریکا 14,272 ریال عمان
مهندس برق 49,935 دلار آمریکا 19,219 ریال عمان
مدیر فناوری اطلاعات  52,084 دلار آمریکا 20,046 ریال عمان
مدیر مالی  88,942 دلار آمریکا 34,221 ریال عمان
حسابدار  37,073 دلار آمریکا 14,272 ریال عمان
مدیریت مهندسی  94,829 دلار آمریکا 36,500 ریال عمان
مدیر منابع انسانی  68,533 دلار آمریکا 26,385 ریال عمان

هزینه زندگی در عمان

افرادی که به فکر اقامت در عمان می باشند می بایست هزینه های زندگی در این کشور را نیز در نظر داشته باشند زیرا هزینه های زندگی یکی از شرایط مهاجرت به عمان می باشد که قبل از هرگونه تصمیم برای مهاجرت عمان باید توسط متقاضی بررسی گردد تا از شرایط کشور عمان برای کار و زندگی آگاهی لازم را کسب نموده باشد. باید بدانید که به طور میانگین برای یک خانواده چهار نفره در کشور عمان هزینه های زندگی بدون احتساب اجاره خانه ۸۸۴ ریال عمان می باشد. همچنین برای یک فرد مجرد در کشور عمان هزینه های زندگی بدون احتساب اجاره خانه ۲۵۲ ریال‌ عمان خواهد بود. هزینه اجاره خانه نیز در کشور عمان بین ماهیانه ۱۰۰ ریال تا ۶۰۰ ریال می باشد که کمترین مبلغ اجاره خانه مربوط به آپارتمان های یک خوابه در خارج از مرکز شهر می باشد و بیشترین مبلغ به آپارتمان های سه خوابه در مرکز شهر تعلق دارد.

کار در عمان و مشاغل مورد نیاز 2021

نکته مهم دیگر در خصوص کار در عمان، لیست مشاغل مورد نیازی است که هر ساله از طرف این دولت اعلام می شود. همیشه تعداد موقعیت های شغلی موجود در هر کشور با اقتصاد آن کشور ارتباط مستقیم دارد و از آنجایی که کشور عمان دارای صنعت نفت و گاز است، درآمد و بودجه لازمه در این کشور از طریق نفت و گاز تامین می شود. اما در کنار در این مسئله، مشاغل دیگری نیز در این کشور وجود دارد که در آن ها به نیروی کار احتیاج داشته باشند. در ماه ژانویه سال 2017 دولت سلطنتی عمان در حدود 90 شغل، جهت استخدام افراد ماهر غیر عمانی ممنوعیت اعلام نمود و دلیل این سیاست این بود که متخصصان عمانی در این دسته از مشاغل می توانند ظرفیت موردنیاز را تکمیل نمایند و احتیاجی به استخدام افراد و اتباع سایر کشورها نیست. اما به دلیل حقوق پایین در این دسته از مشاغل، زیاد مورد تقاضای افراد قرار نمی گیرد. اما در زیر، لیست تعدادی از بهترین کسب و کار در عمان که از طرف وزارت کار و اتاق بازرگانی این کشور اعلام شده است را ذکر می نماییم. در جدول زیر این لیست مشاغل را ذکر می نماییم:

   لیست مشاغل مورد نیاز در عمان در سال 2021
پزشکی
دندان پزشکی
پرستاری
فناوری اطلاعات
مدیریت پروژه
راه سازی
برق کار
جوشکار
نجاری
کار در رستوران
سرآشپز

ثبت شرکت قانونی در عمان

آدرس ارتباطی ما

آدرس دفتر : عمان ، مسقط ، معبیله ، پشت هایپر مارکت نستو

تلفن عمان : 0096896128901

اینستاگرام : arman_immigration_oman

ایمیل : info[at]armanimmigration[dot]com

در خبرنامه سایت عضو شوید

با وارد کردن ایمیل خود اولین نفری باشید که از اخبار و رویدادهای ما با خبر می شوید