0096896128901
ابراز علاقه عمان به واردات مجدد گاز از ایران

دوشنبه 10 خرداد 1400

محمدبن حمد الرمحی به S&P Global Platts گفت: عمان دوست دارد در صورت احیاء توافق هسته ای، برنامه های واردات گاز ایران از طریق خط لوله را دوباره پیگیری کند و همچنین در حال بررسی گسترش شبکه خط لوله خود به یمن است.

 

ابراز علاقه عمان به واردات مجدد گاز از ایران

محمدبن حمد الرمحی به S&P Global Platts گفت: عمان دوست دارد در صورت احیاء توافق هسته ای، برنامه های واردات گاز ایران از طریق خط لوله را دوباره پیگیری کند و همچنین در حال بررسی گسترش شبکه خط لوله خود به یمن است.

ایسنا : محمد الرومهی، وزیر نفت و گاز عمان در مصاحبه با اس‌اند‌پی گلوبال پلاتس اظهار کرد در صورت احیای برجام، عمان علاقه‌مند خواهد بود طرح‌های واردات گاز ایران از طریق خط لوله احیا شود. الرومهی درباره خط لوله ایران-عمان در این مصاحبه گفت: خوش‌بین هستم که به زودی درباره احیای این پروژه صحبت خواهیم کرد. از نظر عمان، فرصت‌های فراوانی برای استفاده مطلوب از این پروژه وجود دارد.

ابراز علاقه عمان به واردات مجدد گاز از ایران

 

واردات مجدد گاز از ایران به عمان

این دیدار پس از توافق سال ۲۰۱۳ میان دو کشور برای ایجاد یک طرح صادرات گاز ۱۵ ساله از طریق خط لوله دریایی صورت گرفته بود. خط لوله پیشنهاد شده در آن زمان ظرفیت انتقال روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی ایران به عمان را داشت. طرح‌های مذکور پس از خروج یک‌جانبه دولت ترامپ از برجام و بازگشت دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه مه سال ۲۰۱۸، مسکوت ماندند. اما اکنون آمریکا و ایران سرگرم مذاکرات غیرمستقیم در وین برای احیای برجام هستند.

وزیر نفت عمان گفت: با دقت این مذاکرات را دنبال می‌کند اما می‌خواهد مطمئن شود که در صورت احیای برجام، این توافق پایدار خواهد بود و هدف مشاجرات سیاسی آتی قرار نمی‌گیرد.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در سال ۲۰۱۷  عمان ۷۷۵ میلیارد فوت مکعب در روز گاز طبیعی مصرف کرد و این کشور از سال ۲۰۱۷ که میدان گازی خزان تحت اداره شرکت BP به بهره‌برداری رسید و تولید را به یک میلیارد فوت مکعب در روز افزایش داد، مازاد گاز داشته است. خط لوله پیشنهادی از میدان گازی عظیم پارس جنوبی ایران به صحار در شمال عمان احداث خواهد شد که در آنجا خط لوله‌ای تا شهر صلاله نزدیک مرز یمن امتداد دارد. رومهی گفت: این خط لوله می‌تواند تا یمن امتداد پیدا کند. یمن روزی صلح خواهد داشت و روزی که توافق صلح در این کشور امضا شود، نخستین چیزی که نیاز خواهد بود، انرژی است. در کشوری مانند یمن برای پشت سر گذاشتن جنگ و ایجاد صنایع و فرصت‌ها برای مردم، گاز ضروری خواهد بود. این فرصت‌ها می‌تواند در صنعت افزایش پیدا کند. با این حال در حال حاضر تقاضای اندکی برای گاز در یمن وجود دارد که به دلیل زیرساخت ضعیف و خشکسالی ناشی از هفت سال جنگ، فقیرترین کشور جهان عرب است. طبق تحلیل اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس، مصرف گاز طبیعی یمن در حال حاضر حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد از رکورد سال ۲۰۱۴ است. وزیر نفت عمان گفت: علاوه بر صادرات مجدد گاز ایران به یمن، عمان به دنبال استفاده از بخشی از این گاز برای صنعت و افزایش ظرفیت تولید LNG و پتروشیمی خود و ورود به عرصه تولید هیدروژن است.

آدرس ارتباطی ما

آدرس دفتر : عمان ، مسقط ، معبیله ، پشت هایپر مارکت نستو

          تلفن عمان : 0096896128901

اینستگرام : arman_immigration_2021

ایمیل : info@armanimmigration.com

در خبرنامه سایت عضو شوید

با وارد کردن ایمیل خود اولین نفری باشید که از اخبار و رویدادهای ما با خبر می شوید